Atrakcje Chłapowa

Chłapowo przyciąga przede wszystkim walorami przyrodniczymi. Leży na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, który obejmuje 12 rezerwatów przyrody, w tym rezerwat ?Dolina Chłapowska? z Wąwozem Chłapowskim. Wąwóz trzeba koniecznie zobaczyć, ale w Chłapowie jest także wiele innych interesujących miejsc, m.in. dom z tablicą upamiętniającą Augustyna Necla, restauracja w samolocie czy pracownia bursztynu ?Damroka?.

Wąwóz Chłapowski

Malowniczy Wąwóz Chłapowski, zwany też Rudnikiem, prowadzi do wyjścia na plażę numer 15. Jego początek znajduje się w Chłapowie przy ulicy Władysławowskiej. Wąwozem prowadzi ścieżka przechodząca długim tunelem pod jezdnią. Zbocza wąwozu są wysokie na około 40 m, w najwyższym miejscu mają 50 m. Jego długość to około 350 m.

Zdrożeni wędrowcy mogą przycupnąć na ławkach, nacieszyć się ciszą i podziwiać przyrodę.
Rośnie tu wiele rzadkich i ciekawych gatunków roślin: żarnowiec miotlasty, skalnica ziarenkowata, rokitnik zwyczajny, szczwół plamisty, jałowiec pospolity czy dzwonek okragłolistny. Rezerwat przyrody ?Dolina Chłapowska? utworzono tu niedawno – w 2000 r.
Nazwa ?Rudnik? związana jest podobno z zasadzką, która została tu zastawiona podczas Potopu Szwedzkiego ? ziemia zabarwiła się od krwi Szwedów na czerwony kolor. Mniej legendarne wytłumaczenie głosi z kolei, że nazwa ?Rudnik? związana jest z rudawym zabarwieniem wód gruntowych, wynikającym z ich wysokiego nasyceniem żelazem.
Na tym terenie odkryto ślady dawnego osadnictwa kultury wschodniopomorskiej z epoki żelaza ? groby skrzynkowe, naczynia, paciorki, wyroby z brązu i bursztynu. Nie udało mi się jednak dowiedzieć, gdzie można podziwiać te znaleziska. Może ktoś wie?

Restauracja w samolocie

Obiad można sobie urozmaicić, jedząc go w samolocie pasażerskim, który przybył do Chłapowa z Warszawy 13 lat temu i już pozostał. Restauracja w samolocie znajduje się między Aleją Żeromskiego a brzegiem morza. Fotografowanie jest niestety płatne, zatem na zdjęciu możecie podziwiać tylko ogon ;) Dzieciom i miłośnikom lotnictwa w takim wnętrzu kotlet będzie smakował znacznie lepiej.

Augustyn Necel ? kaszubski Sienkiewicz

W Chłapowie urodził się i spędził dzieciństwo kaszubski pisarz Augustyn Necel (1902-1976), zwany ?Kaszubskim Sienkiewiczem? i ?kronikarzem spod Rozewskiej Blizy?. Był nie tylko pisarzem, ale przede wszystkim rybakiem. Jego książki są zatem pełne opowieści o maszopach, szyprach, pomerankach, strądzie i blizach.

Jego domu przy ulicy Władysławowskiej już nie ma ? postawiono na jego miejscu nowy. Jednak czas, który spędził w Chłapowie upamiętnia tablica widoczna na zdjęciu.

Cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej

Przy końcu zabudowań Chłapowa, od drogi w stronę Jastrzębiej Góry, odbija w lewo szeroki chodnik prowadzący do cmentarza wojennego żołnierzy Armii Czerwonej poległych w 1945 roku. Odległość jest niewielka, więc można oderwać się na chwilę od plażowania i przespacerować się (w górę wyjściem nr 15, po przekroczeniu ulicy zauważymy tabliczkę prowadzącą w kierunku cmentarza).

Zabytkowa kapliczka

W centrum Chłapowa można zobaczyć kapliczkę z czerwonej cegły pochodzącą z końca XVIII lub początku XIX wieku z główną figurą św. Barbary, patronki nie tylko górników, ale i rybaków i marynarzy. Św. Barbara jest przedstawiona ze swoimi atrybutami: piórem i kielichem. W górnej części kapliczki umieszczono dzwon, w dolnej ? figurkę Jezusa.

 

Wychodnie węgla brunatnego

Idąc plażą w stronę Rozewia, zaraz za Chłapowem można zobaczyć tzw. wychodnie węgla brunatnego, czyli warstwy tej skały widoczne w klifie. W XIX wieku krótko działała w okolicach Wąwozu Chłapowskiego kopalnia węgla brunatnego. Do tej historii nawiązują nazwy niektórych ulic Chłapowa, jak Górnicza czy Kopalniana. Ale to nie jedyne bogactwo Chłapowa ? w jego okolicach znajdują się również złoża soli kamiennej, a także ogromne złoża ?bałtyckiego złota?, czyli bursztynu, niestety umiejscowione prawie 100 m pod powierzchnią ziemi. Wciąż snuje się plany ich wydobywania, ale głębokość, na jakiej położone są złoża, czyni to na razie nieopłacalnym.

Więcej o wychodniach węgla brunatnego.

 

 

 

 

 

Projekt, budowa, realizacja, aranżacja ogrodów – Wrocław i okolice. Pielęgnacja i serwisowanie terenów zieleni. Systemy nawadniania. Zielona Pomarańcza – ogrody ze smakiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Wakacje w Chłapowie nad Bałtykiem – atrakcje Chłapowa i okolic