Jak dojechać do Chłapowa?

Jak dojechać do Chłapowa?

 

Oczywiście wszystkim zmotoryzowanym to pytanie wyda się kompletnie bez sensu. No bo ? w gruncie rzeczy ? w czym problem? Natomiast ci, którzy mają tylko góra dwa kółka, dwie nogi i ewentualnie, jak ja ? piąty egzamin na prawo jazdy już za dwa tygodnie, zrozumieją mnie w pełni. Dojechanie nad morze bez własnego samochodu, za to z górą bagażu ? to nie bułka z masłem. Pociągi dojeżdżają tylko do kilku miejscowości na Bałtykiem, wybierając inne ? można trafić na bezpośrednie połączenie autobusowe (aczkolwiek kilkanaście godzin jazdy autobusem na wybrzeże, na przykład z południa Polski, do najprzyjemniejszych nie należy), w pozostałych przypadkach po opuszczeniu pociągu ? trzeba się po prostu przesiąść na autobus z torbą w jednej ręce, walizką w drugiej, plecakiem na plecach albo i nawet, w najgorszym przypadku, z kilkuletnim berbeciem niezadowolonym z jakości podróży i dającym temu wyraz.

 

Do Chłapowa taksówką

 

Dla niezmotoryzowanych Chłapowo jest bardzo dobrym wyborem. To mała miejscowość, więc pociągi tu nie dojeżdżają. Ale z Władysławowa kursują taksówki, i to w całkiem przystępnych cenach. My zapłaciliśmy 20 zł, jadąc TAXI Plus (tel )[Tutaj zdjęcie wizytówki]. Ale reklamują się także inne firmy taksówkarskie, np. TAXI  Bałtyk czy TAXI Mewa.

Numery telefonów widoczne są na zdjęciach. Sama, choć spisałam kilka przed wyjazdem, nie użyłam ich, ponieważ taksówki stały w rządku tuż pod dworcem PKP we Władysławowie, czekając na podróżnych i wcale a wcale nie trzeba było po nie dzwonić.

Z Władysławowa do Chłapowa można znacznie taniej niż taksówką dojechać autobusem, na przykład liniami 650, 663, 666 czy 653. Te autobusy odjeżdżają w stronę Chłapowa mniej więcej raz na pół godziny (od 5 rano do 11 wieczorem). Tutaj znajdziecie rozkłady jazdy tych autobusów w sezonie 2012. Dworzec autobusowy we Władysławowie znajduje się tuż obok dworca PKP. Uznałam jednak, że po 13 godzinach podróży pociągiem, nawet takim jak my ? wycieczkowiczom klasy ekonomicznej ? należy się ta odrobina taksówkowego komfortu.

 

Tania kuszetka do Władysławowa

 

Sam dojazd do Władysławowa nie stanowi specjalnego problemu. Z wielu miast Polski kursują tu bezpośrednie pociągi. Można także dojechać autobusem (poniżej znajdziecie rozkłady odjazdów autobusów z Władysławowa do różnych miast Polski). My jechaliśmy PKP z Katowic ? podróż miała zająć planowo 12 h 35 min. W rzeczywistości trwała trochę dłużej, ale nie narzekaliśmy. Jechaliśmy nocą, więc wykupiliśmy kuszetki, a konkretnie tzw. ?tanie kuszetki? (cały bilet bez zniżek na tanią kuszetkę razem z rezerwacją miejsca kosztował 97 zł 50 gr za osobę).

Minus taniej kuszetki polega na tym, że nie dostaje się pościeli, więc trzeba się zaopatrzyć w jakiś śpiwór lub koc. Dostaje się natomiast jednorazowe prześcieradło, no i możliwość przespania całej podróży :) Bilety na tanie kuszetki można kupić nie tylko w kasach, ale i przez Internet ? co jest świetnym sposobem uniknięcia kolejek do kas na dworcach (a one są czasem dłuższe nawet od tych na poczcie ;)). Dobrze też zająć się zakupem biletu znacznie wcześniej niż na tydzień przed wyjazdem, bo jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że wtedy nie będzie już miejsc. Mnie na tydzień przed wyjazdem udało się cudem dostać ostatnie bilety, a wyjeżdżaliśmy w środku tygodnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Wakacje w Chłapowie nad Bałtykiem – atrakcje Chłapowa i okolic