Chłapowo i Kaszuby

Chłapowo leży na Kaszubach, czyli w regionie północnej Polski, z własnym językiem, flagą, kuchnią regionalną, tradycjami i wytworami kultury. Warto postarać się poznać je choć trochę, spędzając wakacje w Chłapowie.

Haft kaszubski

Wzory haftu kaszubskiego są dość charakterystyczne. Mnie ten haft, między innymi ze względu na kolorystykę, bardzo się podoba. Na emeryturze na pewno się nim zajmę ;) Na razie, aby cieszyć nim oko, mnie, i pewnie większości z Was, pozostaje zakupienie serwetek, serwet czy bieżników z takim haftemHaft kaszubski. W Chłapowie w sklepie z pamiątkami i wyrobami kaszubskimi na ulicy Zielonej można kupić małe serwetki czy zakładki do książek z haftem w stylu kaszubskim.

Dostępna jest także porcelana z kaszubskimi wzorami z fabryki Lubiana koło Kościerzyny. Większy wybór naczyń w kaszubskie wzory czy ceramiki jest natomiast we Władysławowie, np. w sklepiku na samej górze Domu Rybaka.

Język kaszubski

W Chłapowie można usłyszeć język kaszubski. Posługują się nim jego stali mieszkańcy. Warto wsłuchać się i spróbować zrozumieć, co mówią. To wcale – jak się okazuje – nie jest takie łatwe.

Do promocji języka kaszubskiego chyba najczęściej wykorzystuje się tzw. ?Kaszubskie

Kaszubskie nuty

Kaszubskie nuty

nuty?  (Kaszëbsczé nótë) ? tradycyjną piosenkę-wyliczankę, której słowa przedstawione są graficznie na nutach, zresztą sami możecie zobaczyć ją na zdjęciu. Można natknąć się na nią na pocztówkach, kubkach, serwetkach, na obelisku w centrum Jastrzębiej Góry, a także w setkach innych miejsc – nawet na opakowaniu chleba.

Dobrze, że wykorzystując ją, promuje się język kaszubski, lokalny koloryt i tradycję. Szkoda tylko, że tak słabo promowane są inne teksty czy muzyka kaszubska. A Kaszubi mają zarówno swoje melodie, jak i kaszubskie słowa pieśni i piosenek. Udało mi się tylko raz usłyszeć je podczas pobytu w Chłapowie ? na festynie – ale o tym niżej.

W sklepiku z pamiątkami na ulicy Zielonej (to bardziej namiot, po lewej stronie, idąc w kierunku morza), kupiłam natomiast przepiękne bajki kaszubskie, w oryginale i w tłumaczeniu na polski. Wspaniale, że nie zapomina się o nich, bo są nie tylko  nośnikiem kaszubskiego języka, ale także kaszubskich tradycji i wierzeń ludzi mieszkających na tych terenach od wieków. W jakiej jeszcze innej antologii dla dzieci znaleźlibyście bajkę o tym, skąd na świecie wzięła się tabaka? W żadnej! :) We wspomnianym sklepiku można kupić także wiele innych wydawnictw kaszubskich, w tym ?Pana Tadeusza? (!) przetłumaczonego na ten język.

Festyn w Chłapowie

Chłapowo - instrument diabelskie skrzypce, występ KaszubianekWyjątkową okazją poznania kaszubskiego folkloru są festyny. Ja miałam szczęście ? w czasie mojego pobytu w Chłapowie, 15 lipca 2012 r., zorganizowano tam właśnie taki festyn.

Obiecywano, że będzie na nim można spróbować dań kuchni regionalnej, niestety nadzieje na nowe doznania podniebienia były płonne ? dań kaszubskich nie było, był za to chleb ze smalcem, sernik, jabłecznik, ciasto drożdżowe i inne pyszne, choć mało kaszubskie specjały.  Prawdziwie kaszubska była za to tabaka, którą częstował widownię konferansjer, ucząc jednocześnie, jak należy ją zażywać.

Występowały także zespoły prezentujące muzykę kaszubską, tak istotną dla podtrzymania kultury tego regionu. Najciekawsze były ?Kaszubianki? ? folklorystyczny zespół pań z Władysławowa, które wykonują tradycyjne pieśni i piosenki kaszubskie w oryginalnych kaszubskich strojach. Towarzyszył im syn jednej z nich grający na specjalnym instrumencie perkusyjnym ? ?diabelskich skrzypcach?. Ich występ był chyba najbardziej kaszubską rzeczą, jaka spotkała mnie w Chłapowie ;)

Najbardziej kuriozalne było natomiast disco-polo po kaszubsku w wykonaniu zespołu Bliza. Rozgrzało widownię do czerwoności ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Wakacje w Chłapowie nad Bałtykiem – atrakcje Chłapowa i okolic