Kaszubski nałóg

Kaszubi są wielkimi miłośnikami tabaki, pielęgnują zwyczaj jej zażywania od pokoleń. Jak każda używka ? i tabaka zdrowa nie jest, ale tradycja to w końcu rzecz święta.

Kiedy przez jakiś czas tabaka była w Polsce ustawowo zakazana, Kaszubi byli z tego powodu niezwykle niezadowoleni i dawali temu wyraz. Na szczęście prawo znowelizowano i na Kaszubach można znów zawołać ?Chcemë le so zażëc?.

O tym, jak ważna jest w kaszubskiej kulturze, świadczy też to, że babki opowiadają kaszubskim dzieciom bajkę nie o księżniczkach, krasnalach i smokach, ale o tym, jak powstała tabaka.

A zażywanie tabaki związane jest z całą otoczką, rytuałem. Na festynie w Chłapowie objaśniał go konferansjer, częstując wszystkich przybyłych tabaką. Przed zażyciem prostuje się mocno kciuk dłoni ? wtedy na zewnętrznej jej części pojawia się mały dołeczek. Właśnie do tego dołeczka wsypuje się tabakę, wciąga i potem kicha, ile wlezie.

Z zażywaniem tabaki wiąże się także skomplikowana, pracochłonna i ginąca tradycja rękodzielnicza ? rogarstwo. To z bydlęcego rogu wyrabiane są przepiękne tabakiery, czyli ?must have? każdego Kaszuba. Każda taka rogowa tabakiera jest wyjątkowa i niepowtarzalna ? nie ma dwóch takich samych. Takie tabakiery nie są tanie, ich ceny wahają się od 50 do nawet 200 zł.

W Chłapowie, w sklepie z pamiątkami przy ul. Zielonej można kupić taką tabakierę. Warto wrócić znad morza z prawdziwie kaszubską pamiątką, a nie z syrenką w szklanej kuli albo pluszową foką w marynarskiej w czapeczce. Ci, którzy ograniczają wydatki ? mogą również kupić znacznie tańszą tabakierę ceramiczną, ale za to z napisem ?Chcemë le so zażëc!?.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Wakacje w Chłapowie nad Bałtykiem – atrakcje Chłapowa i okolic